Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trochu vás zasvětím do tajů líčení. Základem je určit typ osoby, která přišla. I kdyby jste se snažili sebevíc, „teplý" typ dívky nikdy nenalíčíte studenými tóny tak, aby jí to slušelo a navíc to vypadalo  zajímavě.  Jde  pochopitelně  také o to, co chcete nafotit. O to víc by měl make-up korespondovat s osobou, kterou se chystáte „napatlat". Jakmile budete vědět, jaký typ dívky máte před sebou, nestojí vám už nic v cestě začít si „hrát" s barvičkami. 

Základem je pochopitelně podkladový make-up. Je nezbytné, aby jste použili barevný odstín co nejbližší odstínu okolní pleti jako je krk, dekolt, ramena. Je nežádoucí, aby byl vidět jakýkoli přechod make-upu. Další věc je typ make-upu, jsou různá složení a to na vodní či olejové bázi a  pudrové make-upy. Používají se dle typu pleti modelky.  Make-up patří vždy jen na vyčištěnou a krémem ošetřenou pleť.

Má-li modelka mastnou pleť - která je projevem především mladé pleti, ale může potrápit i v pozdějším věku, tzn. velké či ucpané póry, zvýšená produkce mazu, zánětlivá ložiska, akné, lesknoucí se pleť, použijeme NEMASTNÝ MAKE-UP, který obsahuje antibakteriální přísady, zmatňuje čelo, nos a bradu.

Má-li modelka suchou pleť - tzn. nemá viditelné póry, ale často pne, svědí a pálí, tvoří se na ní více vrásky, také se snadno podráždí a dělají se na ní šupinky. Použijeme MAKE-UP, který obsazuje OLEJ. Suché pleti totiž neprospívají vysušující pudry. Nejlepší je použít olejové make-upy a nanášet je na krémem dobře hydratovanou pokožku. Pokud je modelčina pleť velmi citlivá, vyplatí se vám pořídit hypoalergenní make-up z lékárny.

Má-li modelka normální pleť - tzn. žádné pupínky, žádné mastné odlesky. I normální pleť stárne, povadá a tvoří se na ní vrásky. I když je pleť normální, může se občas objevit pupínek nebo červené flíčky vlivem podráždění. U tohoto typu pleti stačí LEHKÝ MAKE-UP, záleží na věku a barvě pleti. Make-up by měl být hydratační, může obsahovat protivráskové a zpevňující přísady, ale ten je vhodný  jen pro zralé modelky.

Má-li modelka smíšenou pleť - tato má výhody i nevýhody mastné a suché pleti. Mastná a lesknoucí se tzv. T-zóna - čelo, nos, brada, na kterých se objevují zvětšené póry a  na lících naopak suché tváře bez dostatečné hydratace se zvýšeným rizikem tvorby vrásek. NEPOUŽÍVEJTE olejové make-upy. Mastnější část obličeje je nápadnější než ty suché. Nepoužívejte proto olejové make-upy s leskem, které zvýrazňují rozšířené póry v T-zóně. Vyberte make-up přesně určený pro smíšenou pleť. Pro tento typ je vhodný i pudrový make-up, který dokonale sjednotí barvu pleti. Většinou je k němu přiložená latexová houbička, se kterou po navlhčení změníte pudr v krémový make-up a ten pak vydrží na pleti po celou dobu fotografování.

Make-up se nejlépe roztírá prsty, je možné použít i houbičku, ale to je zapotřebí hlavně když potřebujete silnější vrstvu make-upu k zakrytí hodně „nerovné" pleti.  Pokud má modelka přílišné kruhy pod očima je vhodné před nanesením make-upu použít podkladovou bázi, většinou se používají kontrastní barvy, což znamená, že na fialové kruhy pod očima použijeme žlutou podkladovou bázi , na žluté tedy fialovou, na červené tváře použijeme zelenou podkladovou  bázi a na šedá a tmavá místa nejlépe bílou, jsou v lahvičkách jako make-up s aplikátorem. Nanášíme je prsty nebo  štětečkem. Jakmile všude rovnoměrně naneseme make-up, celý ho zafixujeme pudrem. Pudr opět zvolíme dle barevnosti make-upu, je možné použít o tón tmavší, ale upozorňuji, že z tmavého make-upu už světlejší neuděláte.

před a po použití make-upu

liceni-2-2 liceni-2-3

Jarmila Hasová